И как да го научите да спре в 5 стъпки!
Когато си вземем кученце, едно от съвсем нормалните неща, за които трябва да сме подготвени е че то ще иска да хапе всичко, което му се изпречи под носа и най-вече движещите се обекти, като ръце и крак.
Защо бебешкото хапане е абсолютно нормално? Преди кученцето да дойде при вас, то е живяло с още няколко братчета и сестричета, прекарвайки еженевието си в игра с тях, включваща много дърпане и хапане.
Затова вашият любимец проявява такъв голям интерес към вашите крайници, защото те са „живи“ или иначе казано – мърдат.
Как да отучим кученцето да ни хапе? Първите няколко седмици, даже месеци на съжителство с вашия нов член на семейството трябва да бъдат прекарани в комуникация. Като водач на кучето, ваше задължение е да го научите кое поведение е желано и кое не .
1) Използвайте играчки заместители
Като треньор на кучета, аз много често чувам, че кучето не проявява интерес към играчки, а само към ръцете.
Причините за това са само 2 – неподходяща текстура на играчката и незнание как да играете.
Аз препоръчвам 3 вида игачки:
- въже за дърпане, което е меко, за да може кученцето лесно да го хапе
- силиконова топка за дъвчене
- пищяща плюшена играчка
Съживете играчката. Замислете се кога кученцето започва да се настървява – когато в опитите да се измъкнете от неговата захапка започнете да правите бързи енергични движения. По този начин трябва да движите и играчката – и не забравяйте да продължите да я движите, когато то захапе.
2) Използвайте наградки
Давайки лакомство на кучето, вие стимулрате неговото поведение. Така че бъдете много внимателни, кога го правите.
- Научете го на търпение. Задръжте ръката си отворена с наградка в нея и накарайте кученцето да чака, след което наградете.
- Стимулирайте близането. Задръжте лакомството в свит юмрук и в точния момент наградете. Така ще изградите правилна асоциация с ръцете ви.
3) Научете го да пуска
След като кученцето вече знае как се играе с играчка и че ако прави това, което искате от него ще получи лакомство, е време да го научите да пуска. Затова има два начина:
- Започнете игра на дърпане и когато прецените „убийте“ играчката – спирате движението, като не я дърпате и не трябва да има напрежение. След известно време кученцето ще пусне, защото ще му стане скучно, а тогава е моментът да „съживите“ отново играчката. Така то разбира, че за да продължи играта трябва да пусне.
- Предложете лакомство. Лакомствата са вашите пари, предложете му ги в замяна на играчата.
Научавайки кучето да пуска, ще може да регулирате кога е време за игра и кога не.
4) Изпищете когато ви ухапе
При по-силно от желаното ухапване едно хубаво изпищяване „Ауч“ върши чудесна работа. Не дърпайте ръката си преди кучето да пусне, а после дайте играчка заместител.
5) Финална стъпка
Комбинирайки предходните 4 стъпки, кученцето вече ще знае какво да прави с ръцете ви.
Време е да го научите да го галите. Задръжте лакомство в ръката си, така че то да се фокусира върху него, погалете и дайте наградка. Повтаряйте това упражнение с погалвания на различни места – глава, гръб, гърди, рамена и корем. Комбинирайте наученото от предните 4 стъпки и скоро няма да имате проблем с бебешкото хапане.
На 27.03 започва курс по базово послушание, в който ние ще ви научим как да комуникирате и разбирате по-добре кучето си. И най-важното ще научите всички основни команди, необходими за едно щастливо съжителство.
Курсът е подходящ за кучета на възраст над 3.5 м.
Местата са само 6 , запазете своето място на тел. 0885 903 954 Кико
Ако статията ви е била полезна, може да я споделите с приятели и да ме подкрепите, като харесате страницата ми във Фейсбук.